Menu serwisu
Alternatywy 4

JERZY MATUSZKIEWICZ

Jerzy MatuszkiewiczUrodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle. Pionier powojennego ruchu jazzowego w Polsce. W dzieciństwie (we Lwowie) uczył się gry na fortepianie i akordeonie. W 1945 r. przeprowadził się do Krakowa i rozpoczął edukację muzyczną w klasie klarnetu Średniej Szkoły Muzycznej. Uzupełniał ją prywatnymi lekcjami gry na saksofonie. W 1949 r. przeniósł się do Łodzi i zapisał się na wydział operatorski PWSTiF. Studia w "filmówce" nie przeszkodziły mu w kontynuacji fascynacji i rozwijaniu jazzowych aspiracji. Wspólnie z przyjaciółmi z Krakowa i Łodzi założył na przełomie 1950-51 zespół jazzowy Melomani. Melomani (później jako Hot Club Melomani) byli grupą muzyków amatorów, których łączyła jedna idea - grać jazz. Pierwszy skład zespołu wywodził się spośród muzyków związanych z klubem Melomani, który działał przy łódzkim oddziale YMCA. Grali tam: klarnecista i saksofonista Matuszkiewicz, basista Witold Kujawski, perkusista Witold Sobociński, pianista Andrzej Trzaskowski, trębacz Andrzej Idon Wojciechowski.

 

Jerzy MatuszkiewiczW 1952 r. zaszły w zespole istotne zmiany, skład powiększył się o drugiego pianistę Krzysztofa Komedę. Wniósł on do zespołu swoje nowoczesne koncepcje muzyczne, które sprawiły, że pod nazwą Hot Club Melomani zaczęły działać dwa zespoły: tradycyjny i nowoczesny. Grali w nich m.in. Roman Dyląg, Andrzej Kurylewicz, Lesław Lic, Zbigniew Namysłowski, Antoni Studziński, Jerzy Tatarak, Alojzy Thomys, Włodzimierz Wasio, Janusz Zabiegliński. Śpiewały z nimi Jeanne Johnstone, Carmen Moreno i Wanda Warska.

 

W połowie lat 60. zrezygnował z intensywnego życia koncertowego i poświęcił się prawie wyłącznie kompozycji. Stał się ulubionym twórcą polskich reżyserów. Napisał muzykę do około 200 filmów fabularnych, krótkometrażowych, animowanych, reklamowych oraz seriali telewizyjnych.

 

Jego prace filmowe są nacechowane rozpoznawalnym stylem. Matuszkiewicz miał to szczęście, że często tworzył muzykę do filmów kultowych, albo często to właśnie jego muzyka do tej "kultowości" się przyczyniała. Najbardziej znane tematy muzyczne pochodzą z filmów i seriali: Wojna domowa (1965), Jowita (1967), Stawka większa niż życie (1967-1968), Jak rozpętałem II wojnę światową (1969), Podróż za jeden uśmiech (1971), Poszukiwany, poszukiwana (1972), Janosik (1973), 40 latek (1974), Alternatywy 4 (1983).