Menu serwisu
Alternatywy 4

Bohaterowie wróć do listy »

ANTONI KIERKA ANTONI KIERKA (Wdowiec - inwalida)

Bolesław Płotnicki

Stary Warszawiak mieszkający w centrum stolicy. Tam w mieszkaniu wielorodzinnym, traktowany jest jak podstawowy element ułatwiający zakupy. Członek spółdzielni z najdłuższym stażem - 30 lat czekał na nowe mieszkanie (w tym czasie pochował żonę). Po przeprowadzce na Alternatywy mieszka z Majewskimi, którzy się nim opiekują. Zakochany w Tekli Wagnerównie, zmuszony jest z nią żyć na "kocią łapę". Z racji swojego inwalidztwa, godzinami przesiaduje przed blokiem i zna mnóstwo jego tajemnic (wie gdzie są pustostany i zamurowane mieszkania). W czasie wojny, w zimę po Powstaniu Warszawskim, palił meblami (Ludwik XVI) w piecu. Posiadacz wspaniałej pilotki i bohater jedynego nietypowego finału w całym cyklu filmowym (odc. III pt. Pierwsza Noc).

Nad wszystkim czuwa nasz Anioł stróż. Chociaż mu technika przeszkadza. W końcu przecież pójdą spać. Dobranoc sąsiedzi. Szkoda tylko, że wieczory coraz chłodniejsze, ale może nie będzie padać. Dobranoc.więcej »

No więc w czterdziestym czwartym roku po powstaniu to ja byłem na Żoliborzu. Najgorszy był grudzień, bo w styczniu to już i zupę rozdawali i nie trzeba było się ukrywać. Ale grudzień był straszny. Mieliśmy wprawdzie kozę, ale nie było czym palić, no to chodziliśmy po dwóch, jeden uważał na Niemców, a drugi kombinował na opał co się dało. No... szafę, biurko, stół, a choćby i krzesło. Ja to kiedyś nawet zorganizowałem takiego Ludwika szesnastego, ale to twarde drzewo i trudno porąbać... więcej »

Widzi pani, ja już miałem żonę i... i inne tam tego...więcej »