Menu serwisu
Alternatywy 4

WPADKI, NIEŚCISŁOŚCI, CIEKAWOSTKI - (21 - 40)

Podczas przygotowywania materiałów na stronę, byliśmy zmuszeni oglądać nasz serial po kilka razy w krótkim okresie czasu. W trakcie tego oglądania wpadło nam w oczy kilka wpadek i nieścisłości, którymi oczywiście dzielimy się z Wami.

Będziemy tu również zamieszczać wszystkie Wasze najdrobniejsze serialowe spostrzeżenia. Jeżeli coś rzuciło się Wam na oczy, co zwróciło Waszą uwagę, uważacie, że coś było nie tak... napiszcie koniecznie. Załoyliśmy take specjalny temat na FORUM, na którym czekamy na Wasze opinie dotyczące poszczególnych ciekawostek.

21. Pospolity telewizor SONY

Telewizor SONY, który u towarzysza Winnickiego wyposażony był dodatkowo w możliwość oglądania go bez prądu płynącego z gniazdka, pojawia się także w mieszkaniu docenta Furmana. Joanna, która nadesłała tę ciekawostkę nie przypuszcza, że w tamtych czasach w każdym mieszkaniu stało takie "pewexowskie cudo".

Tv Tv Tv Tv

22. Ekskluzywne perfumy dla każdego?

Ta sama Joanna zauważyła również, że perfumy "narzeczonej" Winnickiego - "Rive Gauche" Yves Saint Laurenta, które wydawać by się mogło, że dostępne w tamtych czasach były tylko właśnie dla narzeczonych towarzyszy, "gościły" również u żon doktorów... Może właśnie dlatego doktor jeździł tylko maluchem, żeby w łazience mogły stać reprezentacyjne perfumy żony?

Perfumy Perfumy Perfumy

23. Krótka zima

Dario z Elbląga przysłał taką oto ciekawostkę.

Kumple Balcerka, wiozaą mu graty na furmance. Było to po ciężkiej zimie (150% straty ciepla). A więc jak rozum nakazuje myśleć, w kolejnym roku po przeprowadzce z ul. Chemicznej. Tymczasem po spotkaniu z dzielnym sierżantem Parysem, Leberka mowi: "Dwa tygodnie Ziutek tu mieszka a nawet milicja go nie zna." Czyżby krótka zima?

24. Wisielcza linka

A oto kolejna ciekawostka nadesłana przez Piotrka Bąka. W pierwszym odcinku Zdzisław Kołek przechodząc obok dźwigu Kotka zawadził o zaczepioną wysoko linę, która po chwili spadła na hak "malucha". Natomiast później, gdy Kotek odpalił dźwig i ciągnał "malucha" wyraźnie widać, że lina jest zaczepiona do koła zapasowego i umieszczona nisko w dźwigu. Skąd tak więc wysoko zwisała? Nie wspominając już o tym, że w ogóle się nie naprężyła gdy doktor ruszył swoim samochodem.

Suplement dodany przez Mikesza:

Gdy Kołek odrzuca linę widać, że jest ona już wtedy zaczepiona do koła, a wyżej prawdopodobnie przewieszona. Wpadką jest niewątpliwie to, że gdy Kołek staje wówczas widać ową line ciągle przewieszoną wysoko na dźwigu - nie naprężoną jak napisał Piotr Bąk.

Lina Lina Lina

25. Kto, z kim i dlaczego?

Rafalski wyłapał taką oto ciekawostkę - nieścisłość: pod koniec 8 odcinka Balcerek rozmawia z panem Antonim. Balcerek mowi: "Żeby tak jeszcze pan Furman ochajtnął się z Ewą od Majewskich, a Manc z Zosią od Profesora, to mamy taak!". Jak wiemy Manc smolił cholewki do Ewy, a Furman został usidlony przez Bożenę Lewicką.

26. Ulica Szara w Pułtusku

Na liście lokatorów widnieje adres Anioła - Pułtusk, ul. Szara 5. Tak naprawdę w Pułtusku nie ma i nie było takiej ulicy - a ciekawostkę nadesłała Ala z Pułtuska.

27. Przystanek na półpiętrze

Beezer92 nadesłał taką oto wpadkę/ciekawostkę: Wpadkę w filmie zauważyłem w momencie kiedy Jan Winnicki rozmawia z Aniołem na parterze i opowiada mu dowcip "z parówką w dupie". Następnie żegna się z nim i zmierza do góry, ale w momencie gdy kadr nachodzi na Anioła to widać, że nie wyszedł całkiem do góry na piętro, tylko zatrzymał się na półpiętrze.

28. Z tymi mieszkaniami to coś nie tak...

Oto trafne spotrzeżenie przesłane do nas przez Edwarda Gierka: W drugim odcinku Kotek z Kołkiem prowadzą dyskusję i rozmawiają ze stojącymi na dole. Kotek stoi w lewym oknie a Kołek w prawym. W odcinku dziewiątym Furman "ratuje" Lewicką przechodząc z prawego okna do lewego po lince. Czyżby Kotek miał większe mieszkanie? Nauczycielka i Furman mają okna obok siebie, ale to dwa osobne lokale. Czyżby Kotek zaś miał połączone dwa mieszkania? Dziwne.

Dziwne mieszkanie Dziwne mieszkanie Dziwne mieszkanie

29. Samolot z Okęcia

Samolot Startujący z Okęcia samolot, zauważył w tle dyskutującego z Balcerkiem Anioła Andrzej z Częstochowy.

30. Paczka z Kanady

Ostatni odcinek, 54 minuta 34 sekunda - tak zaczyna się ciekawostka nadesłana przez fana Barei. Anioł pakuje paczkę kradzionymi u Winnickiego zapasami. Wyraźnie widać, że paczka jest zapakowana z dużą górką, a kiedy schodzi po schodach mijając docenta Furmana (54 minuta 42 sekunda) już nie jest taka kopiasta, a układ jak i rodzaj asortymentu jest całkiem inny niż podczas pakowania.

Paczka Paczka Paczka Paczka

31. Słaba pamięć Anioła?

Kolejna ciekawostka przesłana przez fana Barei. Odcinek ostatni - 47 minuta 56 sekunda, Anioł rządzi się w mieszkaniu Winnickiego. Odbiera telefon - "...kłania się Tomczuk, dzwonię z urzędu miasta...". Po chwili Anioł odpowiada (48 minuta 11 sekunda) - "... Tomaszczuk, słuchajcie...". Czyżby coś było nie dobrze z pamięcią pana Anioła?

32. Dziwne naboje i wystrzał Furmana

Odcinek szósty "Gołębie", 10 minuta 5 sekunda. Docent Furman opróżnia komorę nabojową po strzałach w stronę "kaczek". Nigdy nie widziałem tak krótkich naboi, podejrzewam że to jakieś ślepaki, bądź naboje hukowe (a takimi to raczej nic nie ustrzeli). Po drugie sam wystrzał jest dość kontrowersyjny, podczas wyjmowania naboi z luf wydobywa sie więcej dymu niż podczas wystrzałów.
To kolejne przemyślenia przysłane przez fana Barei.

33. Drewniana łazienka

Dokładnie w 34 minucie i 8 sekundzie czwartego odcinka, jak donosi nam goolash, w czasie skuwania kafelek ze ściany widać, że nie są one przyklejone do muru tylko do drewnianej sklejki. Mamy więc do czynienia z dekoracją. Cała sklejka zresztą sprężynuje od uderzeń "robola".

34. Pomieszanie z poplątaniem

Heavenly już dawno dawno temu napisał nam o swoich spostrzeżeniach. Dziś dzielimy się nimi z Wami: W pierwszym odcinku, pod koniec - Furman z "kolegą docentem" przyjeżdża obejrzeć mieszkanie. Pytają robotników o blok nr 7 i dostają odpowiedź że kiedyś to on był 5, potem 11 a teraz się zgadza, blok ma numer 7. Kilka minut później przyjeżdża Anioł z meblami i pyta ich o blok nr 4 - a oni potwierdzają, że jest to blok nr 4. W obu wypadkach chodzi zaś o ten sam blok - póżniejsze Alternatywy 4. Drugą nieścisłością jest fakt filmowania w trakcie budowy zupełnie innego bloku - widać, że ma on balkony typu "loggia" wpuszczone w ścianę budynku, poza tym ma kształt litery L. Blok gotowy, w którym rozgrywa się reszta serialu jest zaś zupełnie inny.

35. BHP-owiec z gaśnicą?

Kolejne "wykopalisko" z przysyłanych przez Was wpadek. Tym razem nadesłana przez naszego klubowicza Mikesza. Odcinek dziewiąty, 38 minuta, 4 sekunda. Chwilę po tym, jak zapala się telewizor nauczycielki, która mówi: "Zenku, a co będziemy robić po telewizji?" widać jak między futryną, a dzwiami ktoś się rusza w drugim pokoju. Chwilę po tym również to widać (w 38 minucie i 20 sekundzie) jak nauczycielka już dostrzega zapalony telewizor. Pewnie tam stoi BHP-owiec z gaśnicą.

BHP BHP

36. Tajemniczy dźwig Kotka

Oto kolejna ciekawostka przesłana przez Piotra Bąka: Podczas sceny, kiedy Kubiak musi zmienić koło w swoim nowym nabytku P70, pozostawiony przed blokiem dźwig Kotka jest włączony i ma wysunięte łapy utrzymujące stabilność. Widać to podczas rozmowy o "uczciwych ludziach" Kubiaka z Balcerkiem. Za chwilę, kiedy z dobrą radą dla zmieniającego koło buchaltera przychodzi syn Balcerka, łapy są schowane. W kolejnej scienie "bujania" są znów wysunięte. Trochę to dziwne...

Dźwig Dźwig Dźwig Dźwig

37. Wanna Furmana... u Lewickiej?

WannaOtrzymaliśmy właśnie kolejne wpadki od wykazującego się niesamowitą spostrzegawczością Mikesza i niezwłocznie je dodajemy: Odcinek drugi, minuta 39:45. Gdy różdżkarz wychodzi z łazienki Furmana, widać wyraźnie, że niemożliwe jest, aby w łazience Furmana była wanna o której wspomina w czwartym odcinku (minuta 09:22) robotnik Maniek: "No a w łazience ten... kran za krótki? I woda nie leje się do wanny." Furman: "Ona leci za wannę." Chyba nie miał na myśli wanny Lewickiej...?

38. Raz jest wizjer, raz wizjera nie ma

Oto kolejna ciekawostka przesłana przez Mikesza: W odcinku szóstym w 20 minucie i 48 sekundzie, kiedy Anioł przychodzi do Kotka w sprawie muru granicznego widać podczas otwierania drzwi przez Kotka, że w drzwiach wizjera, czy też tak zwanego "fotoplastikonu" nie ma. Parę chwil później (minuta 22:55), gdy Kotek trzaska drzwiami mówiąc, że jest w prawie, można zauważyć, że wizjer w jego drzwiach nagle jest. Po kolejnej chwili, gdy Anioł wraca do dźwigowego, ten udaje, że patrzy przez ten właśnie wizjer (minuta 23:13). Jednak po chwili, gdy Anioł opuszcza mieszkanie Kotka, widać ponownie, że wizjera tam nie było (minuta 23.59). Podobnie jest z drzwiami Kołka. W tych samych scenach, gdy Anioł przygląda się dziewiątce na drzwiach Kołka, można zauważyć, że wizjer jest (minuta 22:06). Po kilku chwilach, kiedy Anioł udaje się na rozmowę do Kołka, od wewnątrz nie widać wizjera (minuta 24:09). Może panowie Kołek i Kotek pożyczali go sobie w trakcie?

Wizjer Wizjer Wizjer Wizjer Wizjer Wizjer

39. Dwie łazienki murzyna

Kolejna ciekawostka dotyczy znowu wanny, ale tym razem Abrahama Lincolna. Wygląda na to, że murzyn ma dwie łazienki. W czasie gdy Dominek w odcinku piątym oprowadza go po mieszkaniu można zauważyć, że wanny w jego łazience nie ma (minuta 40:36). To chyba ten sam układ mieszkania jak u Furmana i Majewskich. W następnej scenie (minuta 41:39) murzyn jednak wannę ma, tylko pytanie w czyjej łazience...? Nie musimy chyba dodawać, że to kolejna ciekawostka przesłana przez Mikesza.

Murzyn Murzyn

40. Z cyklu "jest i nie ma"

Wpadki znalezione przez Mikesza. Szyba Szyba W odcinku pierwszym (47 minuta, 10 sekunda) gdy Dionizy Cichocki przychodzi do gabinetu dyrektora zakładu można zauważyć, że w regałach znajdują się szyby przesuwne. W pewnym momencie, gdy Cichocki siada widać, że w szybie (tej nad "barkiem") odbija się wysięgnikowy mikrofon dźwiękowca. Prawdopodobnie te szyby bardziej przeszkadzały filmowcom, tak więc parę chwil później, gdy Cichocki wstaje do wyjścia, owych szyb już w regałach nie ma.

Maszyna MaszynaW odcinku drugim (14 minuta , 15 sekunda) gdy Zygmunt Kotek prosi sekretarkę Krysię o pomoc w sprawie dokumentów, widać na maszynie do pisania papier. Chwilę później siada na fotelu i w następnym ujęciu na Krysię, papieru na maszynie już nie ma.

Butla ButlaW odcinku trzecim (21 minuta, 8 sekunda) gdy Henryk Dominek z tragarzem kombinują jak ustabilizować szafę, można zauważyć obok stojącą dmuchaną butlę. Chwilę poźniej gdy szafa zaczyna jeździć a tragarz wyjaśnia zjawisko widać, że butli obok już nie ma.

Kosz KoszOdcinek siódmy (5 minuta, 50 sekunda) gdy Kotek parkuje swój dźwig pod blokiem widać, że kosza na śmieci, z którego Kubiak za moment weźmie szmatę do zgaszenia silnika jeszcze nie ma. Po chwili kosz ze szmatami jest już podstawiony (minuta 7, sekunda 17).