Menu serwisu
Alternatywy 4

NEWSY

Paweł Nowisz nie żyje (17-10-2021)

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 81 lat odszedł Paweł Nowisz, serialowy specjalista od wizjerów i drzwi.

Odszedł Wiesław Gołas (09-09-2021)

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł Wiesław Gołas - serialowy Czesław Majewski.

Odeszła Agnieszka Fatyga (05-11-2020)

Z przykrością informujemy, że w dniu 30.10.2020 odeszła Agnieszka Fatyga, która w serialu wcieliła się w rolę Merry - prostytutki z Kongresowej.

Zmarła Ewa Milde (26-07-2020)

Z przykrością informujemy, że w dniu 24 lipca zmarła Ewa Milde, polska aktorka filmowa i teatralna. W serialu wcieliła się w rolę żony Jana Winnickiego.

Emil Karewicz - serialowy Leberka nie żyje (18-03-2020)

Z przykrością informujemy, że w wieku 97 lat zmarł Emil Karewicz, wybitny aktor filmowy, teatrowy i radiowy, który w serialu wcielił się w rolę Leberki.

90 lat mistrza Barei (05-12-2019)

90 lat mistrza BareiMamy dzisiaj okrągłą, 90 rocznicę urodzin Stanisława Barei. Niektórzy mają zwyczaj przy takich okazjach snuć domysły, co też robiłby artysta, gdyby dane mu było taką rocznicę obchodzić razem z nami. Odpowiedź na to pytanie, przynajmniej w tym przypadku, wydaje się prosta. Zapewne nie robiłby nic, zważywszy na zaawansowany wiek. Może cieszyłby się emeryturą, może udzielałby wywiadów i brał udział w honorowych komitetach. Być może. Po tym nieco żartobliwym wstępie, będącym reakcją na próby zawłaszczania pamięci po reżyserze przez różne opcje polityczne współczesnej Polski, chciałbym przejść do tego co w tej rocznicy urodzin jest najważniejsze - do dzieł pana Stanisława. Bo jak głosi wyświechtana prawda - po artyście zostają dzieła o nim świadczące. A jeśli tak jest, to nasz ulubiony filmowiec nie musi się specjalnie wstydzić (poza małymi wyjątkami - ale któż jest doskonały?) Dzieło Barei ciągle jest obecne w polskiej kulturze i ma się całkiem dobrze. Kolejne pokolenia dorastają i zapoznają się z dorobkiem reżysera, zaśmiewając się do rozpuku, podobnie jak nasi rodzice, czy my (mam tutaj na myśli urodzonych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, niestety). Czy pamięć absurdów PRL-u jest ciągle tak żywa? Czy obeznanie z codziennością tamtego okresu jest na porządku dziennym? Raczej nie i śmiem zaryzykować tezę, że największym nośnikiem żartu Barei nie była siermiężna rzeczywistość tamtego okresu, a wnikliwa analiza naszych cech narodowych. Bareja umiał obserwować i znał znakomicie nasze przywary, talenty i słabostki. Mentalność polska - to była jego dziedzina. W tym sensie był reżyserem „moralnej ironii”, żeby nawiązać do panującego na przełomie lat 70. i 80. nurtu polskiego kina. Śmiech będący udziałem młodego pokolenia jest zatem śmiechem z naszych wad, śmiechem oczyszczającym i refleksyjnym, bo dającym nadzieję na głębsze zastanowienie się nad naszą mentalnością. Za to wszystko powinniśmy być wdzięczni panu Stanisławowi. Realizując - wydawałoby się - lekkie komedie satyryczne, przechodzi Bareja do historii polskiego kina, gdyż za maską dowcipnego komentatora, skrywa się głęboka troska o naszą kondycję. Taka mieszanka fermentuje zawsze i przez następne pokolenia fermentować będzie.

Adam Majiczek

Tadeusz Pluciński nie żyje (24-04-2019)

Z przykrością informujemy, że w dniu 23 kwietnia, odszedł od nas Tadeusz Pluciński - serialowy dyrektor elektrowni.

Zmarła Zofia Czerwińska (13-03-2019)

Z wielkim smutkiem donosimy, że w wieku 85 lat odeszła od nas Pani Zofia Czerwińska, nasza ukochana Zofia Balcerkowa... Pani Zosiu, będzie nam Pani bardzo brakować!

Gitarowe Alternatwy 4 (18-07-2018)

A żeby to tak głupio nie wyglądało... zapraszamy Was na chwilę relaksu z muzyką, z Alternatywami powiązaną, a jakże.

https://www.youtube.com/watch?v=XJW-ee6hG9U

A Jackowi dziękujemy za wspaniały materiał!

Zmarł Wojciech Pokora (04-02-2018)

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł od nas Pan Wojciech Pokora - serialowy docent Zenobiusz Furman.

[1]  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11     »»